Ekspresintervija

Kad Jums vislabāk rakstās – ziemā vai vasarā?

Vasarā man personīgi gribētos rakstīt, taču ir pārāk karsts un sutīgs, daudz vilinājumu ar ģimeni doties dabā vai rakt zemi mazdārziņā, tāpēc tas ir laiks ideju nobriedināšanai galvā. Rudens ir sentimentāls, pārdomas rosinošs gadalaiks, kad vieglāk piesēsties un koncentrēties uz garāku manuskriptu. Ziemā rakstās vislabāk, jo aiz loga pārsvarā ir dziļš klusums un tumsa. Pavasarī iedvesma zūd, izņemot dzejoļus, jo ir vēlme doties cilvēkos, tikties un gūt atgriezenisko saiti no lasītājiem.

Vai patlaban top kāds grāmatas manuskripts?

Patlaban finišēju ar populārzinātnisku grāmatu “Latviešu pašcieņa un Latvijas egregors”, pēc tam uz druku jāpalaiž “Lakstīgais aptiekārs”, kas mokoši nācis pēdējo 3-4 gadu laikā, kā arī jānoskaņojas un jāpabeidz noveļu krājums “Meitene ar zelta lūpām”. Lēnām fokusējos uz “Mellsila pirātu” turpinājumu – “Tobago pirāti”, kas jau apsolīti maniem faniem, jo ir pagājuši 8 notikumiem piesātināti gadi ar vairāk nekā 100 kapteiņa Mārča Tromeļa šoviem.

Kas Jūs visvairāk skubina – nodošanas termiņi, dzīvesbiedrs (-ene), sirdsapziņa vai uzticamo lasītāju atbalsts?

Mana sieva kā grāmatu apgāda “Slepenie Aģenti” vadītāja ir mans vagars Nr.1 un pirmais lasītājs/kritiķis. Tāpat skubina tuvāko draugu loks, kas ir testa lasītāji un bieži interesējas, kad un vai taps kas jauns. Nodošanas termiņi mani parasti iedzen frustrācijā (es to nesauktu par paniku), jo vienmēr sanāk tos pārkāpt – ar vairāku nedēļu/mēnešu nobīdi. Esmu perfekcionists, vienmēr šķiet, ka varētu vēl slīpēt, vēl uzlabot.

Cik komfortabli Jūs jūtaties savas grāmatas atvēršanā?

Pēc dabas esmu kautrīgs un intraverts, tāpēc milzīgā stresā. Tomēr, ja ir precīzi zināms un saskaņots scenārijs, tad saņemos un esmu olimpiskā formā. Kad ieraugu pirmos pasākuma apmeklētājus, tas palīdz mobilizēties un noskaņoties uz pareizā viļņa. Tāpat pārtapšana – nespēju uzstāties ielas drēbēs, bet speciāli piemeklēju kostīmu.

Kādā ziņā rakstniekam (-cei) būtu/nebūtu jāveido savs fanu klubs, personīgais emuārs, jānolīgst literārais aģents (-te), lai izsistos uz ārzemju tirgiem?

Man ir savs neliels fanu klubs Facebook.com – ap 470 sekotājiem. Nākamgad intensīvi meklēšu kontaktus ar ārzemju literāriem aģentiem, kā arī grāmatu izdevniecībām, kas ieinteresētas atklāt jaunus talantus no Austrumeiropas valstīm. Tāpat raugos Lietuvas virzienā, kur valodas barjera nav tik liela un ir divreiz lielāks grāmatu tirgus, nekā Latvijā. Pirātu romāniem ir stabils noiets visā pasaulē nu jau pēdējos 100 – 130 gadus, tāpēc nākotnē skatos visai cerīgi.

Vai piedalījāties Prozas lasījumos’2019 vai arī Dzejas dienās’2019, kādi iespaidi gūti?

Nē, šogad nepieteicos prozas lasījumiem par godu A. Upītim. Pērn un šogad “Dzejas dienās” bija iespēja uzstāties kā Aleksandram Čakam dzejas izrādē “Gaistošo dzejnieku klubs”, tas ir vērtīgāk, nekā deklamēt savus mīlestības dzejoļus ierobežotai auditorijai.

Kā pie Jums atnāk nākamās grāmatas sižeta un nosaukuma ideja – sapnī, lasot, staigājot vai citādi?

Pārsvarā staigājot pa istabu vai garākās pastaigās ar manu uzticamo draugu – bezsugas astoņgadīgo suni Fredi, kurš labprāt dzied džezu un spēj noturēt melodiju. Tāpat vismaz reizi gadā vai divos no rīta atmostos, kad sapnī esmu sagaidījis romāna sižeta, nosaukuma un pirmo nodaļu pavedienus. Ja atnāk īstās idejas, tās neliks mieru, tik ilgi klauvēsies un spārdīsies smadzenēs, kamēr ļaušu tām piedzimt uz papīra.

Vai abonējat kādu literāru izdevumu: Konteksts, Domuzīme, regulāri sekojat Satori.lv, Punctummagazine.lv?

“Narvessen” pērku Latvijas Rakstnieku savienības “Kontekstu”, “Domuzīmi” pāršķirstu publiskās bibliotēkās pa diagonāli, Satori.lv ielūkojos vairākas reizes dienā, bet Punctummagazine.lv un UbiSunt baudu reizi nedēļā – brīvdienās.

Ko mēs Jums nepavaicājām?

Vai man būtu bail no tā, ka sieva Elīza arī kļūtu par rakstnieci? Ņemot vērā to, ka kopā esam sarakstījuši piedzīvojuma stāstiņu grāmatu puikām un meitenēm – “Supergovs fantāziņi” (I. daļa tai izdota “Jumavā”, 2016). Bail nav, bet viņai ir reāls talants un viņa daudz varētu sasniegt dāmu romānu jomā vai citā ar radošajiem mērķiem, ko pati sev nospraustu.

Paldies par sniegtajām atbildēm!